ID: 1166 Kategori: Yeni Web Siteleri Konu Sahibi: Sacred 0 Yorum 354 Okunma
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hpv Tedavisi
ChromaX Theme
Çalışkan Üye
*
5
konular
5
mesajlar
28-04-2020
Kayıt Tarihi
0
Forum Puanı
SMS Onayı: Yapılmadı
#1
26-07-2020, Saat: 15:54
Hpv bir genital bölge rahatsızlığıdır ve oldukça ciddidir, tedavi edilmesi gereken hastalıkların en başında yer alır. Genelde genital bölgede kendini siğil olarak meydana çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra ayrıca sadece tek bir bölgede değil bir kaç bölgede bazen topluiğne başı kadar ufak 1-2 tane, bazen çok sayıda, bazen de 3-4 çapına erişebilen ağrısız, kısmi olarak sert kitlelerdir. HPV bir kez vücuda girdiğinde ve vücutta yer aldığında hücreler içine yerleşir ve dönemsel olarak tekrarlayabilir. Ciddi enfeksiyonlara bile yol açabilmektedir. Hpv virüsü ve buna bağlı genital siğil enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklar gurubuna yer almasına rağmen çok nadiren de olsa cinsel ilişki dışında da genel olarak bulaşabildiği bilinmektedir. Hpv tedavisi kişinin özellikleri açısından değişebileceğinden dolayı oldukça zorunlu bir süreçtir ve kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. 

Hpv tedavisi olgusundan daha çok, vücutta etkileri olan siğiller daha kolay tedavi edilmektedir. Dış genital bölgeye yerleşen siğillerden korunmak için bu bölgeye virüslü bir malzemenin temasından oldukça dikkatli bir şekilde kaçınılmalı, ortak epilasyon malzemesi kullanımından dikkatle uzak durulması gerekmektedir. Prezervatif kullanımı, rahim ağzını koruyabilmekte ancak dış genital bölgeyi koruyamamaktadır. Bu nedenle siğillerin görülmesi devam etmektedir. Genital siğiller varken cinsel ilişkiye girmek de oldukça tehlikelidir. Bazı durumlarda kanamalar da görülebilmektedir. Bu nedenle cinsel ilişki hastalık geçmeden önerilen bir durum değildir. Genital siğil gözlemliyorsanız hemen bir doktora başvurmalısınız. Erken tanı her durumda oldukça önemlidir. 

Hpv taşıyan hasta ile cinsel ilişki olmadan kurulan ten temasıyla da siğilin bulaştığı görülmüştür. Ortak kullanılan tuvaletler, hamamlar ve banyolar da hpv bulaşılabilecek yerlerdir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Kadınlarda hpv, rahim ağzı kanseri için önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle kadınlarda erken tanı daha önemlidir. Hpv tedavisi için erken tanı diğer hastalıklar gibi oldukça önemlidir. Hastalar genellikle hastalık ilerlemeden hekime başvurmazlar. Oysa erken tanı tedavi başarısını arttırır.


Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi