ID: 1695 Kategori: Yeni Web Siteleri Konu Sahibi: zeynepsahin 0 Yorum 77 Okunma
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RFID Etiketleri ve Cihazları
ChromaX Theme
Kidemli Üye
*
50
konular
50
mesajlar
23-02-2021
Kayıt Tarihi
0
Forum Puanı
SMS Onayı: Yapılmadı
#1
07-07-2021, Saat: 14:29
Radyo frekansı ile kimlik tanımlama yani kısa adı ile RFID etiketleri veya aktarıcıları, verileri almak, depolamak ve yakındaki okuyuculara iletmek için düşük güçlü radyo dalgalarını kullanan küçük cihazlardır. RFID etiketleri şu ana bileşenlerden oluşur: bir mikroçip veya entegre devre (IC), bir anten ve tüm bileşenleri bir arada tutan bir alt tabaka veya koruyucu malzeme katmanını içeren levhadır.

Üç temel RFID etiketi türü vardır: pasif, aktif ve yarı pasif veya pil destekli pasif (BAP). Pasif RFID etiketlerinin dahili bir güç kaynağı yoktur, bunun yerine bir RFID okuyucudan iletilen elektromanyetik enerjiden güç alırlar. Aktif RFID etiketleri, etiket üzerinde kendi vericisine ve güç kaynağına sahiptir. Yarı pasif veya pil destekli pasif (BAP) etiketler, bir pasif etiket konfigürasyonuna dahil edilmiş bir güç kaynağından oluşur. Ek olarak, RFID etiketleri üç frekans aralığında çalışır: Ultra Yüksek Frekans (UHF), Yüksek Frekans (HF) ve Düşük Frekans (LF). RFID okuyucuyu internet terminaline bağlayarak okuyucular, etiketlerle iliştirilmiş nesneleri global olarak, otomatik olarak ve gerektiğinde gerçek zamanlı olarak tanımlayabilir, izleyebilir ve takip edilebilir. Bu, Nesnelerin İnterneti (IoT) olarak adlandırılır. RFID, genellikle IoT için bir ön koşul olarak görülür.

RFID etiketleri çeşitli yüzeylere yapıştırılabilir ve çeşitli boyut ve tasarımlarda yaygın olarak bulunur. RFID etiketleri ayrıca ıslak dolgular, kuru dolgular, etiketler, bileklikler, sert etiketler, kartlar, çıkartmalar ve foblar dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çok çeşitli form faktörlerine sahiptir. Buna göre lojistik, tedarik zinciri, yarış zamanlaması, erişim kontrolü, çamaşır yönetimi, araç takibi ve BT varlık takibi gibi birçok farklı ortam ve uygulamaya uygun markalı RFID etiketleri basar. Bilgi için sizde www.ilgazi.com adresine gelebilirsiniz.


Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi